Pilot MTe RC-1 - FAQ

Pytanie 1: Czy pilot MTe RC-1 pasuje do mojego aparatu?

Tak, pod warunkiem, że twój aparat umożliwia współprace z pilotem RC-1 firmy Canon. Do zapewnienia takiej współpracy konieczny jest odpowiedni czujnik podczerwieni umieszczony w aparacie (najlepiej sprawdź to w instrukcji). Czujnik taki posiadają mi. aparaty Canon EOS 50/50E oraz Canon EOS 30/33, natomiast czujnika takiego niestety nie ma w aparatach Canon EOS 5000/3000/500/500N/300 oraz EOS 5.

Pytanie 2: Czy jest możliwe zrobienie pilota do mojego aparatu (Canon/Nikon/Minolta/Pentax i inne)?

Jeżeli twój aparat umożliwia sterowanie podczerwienią to jest wielce prawdopodobne, że w prosty i szybki sposób pilota MTe RC-1 można przystosować do Twojego aparatu. Aby przeprogramować elektronikę potrzebuje opis sygnału wyzwalającego migawkę, ewentualnie oryginalnego, działającego pilota. Osoby zainteresowane taką operacją proszę o kontakt.

Pytanie 3: Jak mogę kupić opisywanego pilota?

Jeżeli jesteś z Warszawy lub będziesz w niej przejazdem to możemy umówić się na prezentacje działania pilota. Jeżeli jesteś z poza stolicy to mogę opisywanego pilota przesłać Ci za zaliczeniem pocztowym. Koszt wysyłki wyniesie wtedy około 10PLN, sam pilot kosztuje 50PLN.

Pytanie 4: Co jest w zestawie?

W zestawie razem z pilotem znajduje się łańcuszek do breloczka, instrukcja obsługi oraz bateria litowa CR2032.

Pytanie 5: Czy pilot MTe RC-1 umożliwia użycie czasu 'B' (Bulb)?

Tak, po ustawieniu aparatu na czas 'B' pierwsze użycie pilota otworzy migawkę, drugie ją zamknie. Jest to szczególnie przydatne przy długich czasach ekspozycji (>1min), kiedy to utrzymanie wężyka spustowego bez blokady byłoby praktycznie niemożliwe.

Pytanie 6: Czy pilot MTe RC-1 jest całkowicie zgodny z pilotem RC-1 firmy Canon?

Pilot MTe RC-1 steruje aparatem dokładnie tak samo jak pilot RC-1 firmy Canon, natomiast istnieją oczywiste różnice w konstrukcji mechanicznej i elektrycznej obydwu pilotów.

Pytanie 7: Czy w pilocie MTe RC-1 tak jak w aparacie można nacisnąć przycisk do połowy (aby aparat wyostrzył i ustawił parametry ekspozycji zdjęcia) i dopiero potem docisnąć aby wyzwolić migawkę?

Niestety pilot MTe RC-1, podobnie jak wszystkie znane mi piloty zdalnego sterowania, nie maja mi takiej możliwości. Jeśli naprawdę potrzebujesz tej funkcji musisz zadowolić się wężykiem zdalnego sterownia :-( Jednak z mojej praktyki wynika, iż brak tej funkcji nie wpływa negatywnie na funkcjonalność pilota.

Pytanie 8: Czy możesz przysłać mi schemat tego pilota?

Niestety, ale zaprojektowanie pilota MTe RC-1 kosztowało mnie sporo pracy, czasu oraz pieniędzy, dlatego w najbliższym czasie nie przewiduje publikacji dokumentacji technicznej umożliwiającej samodzielną konstrukcję pilota.

Pytanie 9: Jak można się z Tobą skontaktować?

Najlepiej za pomocą poczty elektronicznej! Wszelkie pytania i uwagi proszę kierować na adres: mtutak[at]nixz*net.